PRELEGENCI

Ekspertka ds SOD w programie Standardy Ochrony Dzieci w FDDS. Antropolożka i badaczka, dr nauk humanistycznych, współzałożycielka Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem IEiAK UW, autorka polskiej wersji kwestionariusza oceny ryzyka krzywdzenia dziecka, współautorka szkolenia MENTOR dla kandydatów na rodziców zastępczych. Autorka i współautorka licznych publikacji, książek naukowych i artykułów prasowych poświęconych m.in. prawom dziecka, antropologii pokrewieństwa, pieczy zastępczej i adopcji. Członkini Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego.
dr Anna Krawczak
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

W FDDS prowadzi psychoterapię indywidualną dzieci i ich opiekunów oraz terapię rodzinną. Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła Studia Podyplomowe w Zakresie Przeciwdziałania Patologiom Społecznym w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, szkolenie dla mediatorów. Prowadzi grupy rozwojowo-edukacyjne oraz szkolenia dla profesjonalistów z zakresu procedury Niebieskiej Karty oraz rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy diagnostycznej oraz terapeutycznej w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Marzena Kraśniewska
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Członkini zespołu działu prawnego FDDS. Radca prawny, specjalistka w zakresie praw dziecka, prawa karnego i rodzinnego. Specjalizuje się w pomocy dzieciom pokrzywdzonym przestępstwami, występuje w roli reprezentanta dziecka, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, których misją jest ochrona dzieci przed krzywdzeniem, przeciwdziałanie przemocy, wspieranie rodzicielstwa zastępczego (m.in. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę). Autorka publikacji dotyczących prawnej ochrony małoletnich, programów szkoleniowych na temat interwencji na rzecz dziecka krzywdzonego oraz wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom.
Paulina Masłowska
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Członkini zespołu programu Standardy Ochrony Dzieci FDDS. Wspiera podmioty sportowe we wdrażaniu Polityk ochrony dzieci. Koordynowała projekty edukacyjne z zakresu zwalczania mowy nienawiści i cyberprzemocy, wykorzystujące grywalizację i nowoczesne technologie. W ZHP członkini sądu koleżeńskiego i komisji przyznającej uprawnienia wychowawcom na poziomie województwa, koordynuje wdrażanie standardów ochrony dzieci w ramach programu Safe From Harm. Pracowała jako socjoterapeutka i wychowawczyni w świetlicach socjoterapeutycznych oraz MOS-ie.
Katarzyna Poniatowska
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Psycholog, pedagog, absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz Akademii Ignatianum w Krakowie. Od 10 lat związana jestem z pracą z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie jako osoba wspierająca rodzinę zastępczą. W 2021 roku rozpoczęłam pracę w Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży pełniąc funkcję psychologa oraz koordynatora Zespołu Pierwszego Kontaktu. Aktualnie pracuje w Centrum dla Rodzin, gdzie prowadzą poradnictwo psychologiczne oraz grupę psychoedukacją. W trakcie szkolenia z zakresu seksuologii klinicznej w Uniwersytecie SWPS w Krakowie.
Karolina Rogozińska
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum dla Rodzin w Krakowie

Ślązaczka, posłanka, feministka, obecnie przewodnicząca sejmowej Komisji do Spraw Dzieci i Młodzieży. Wspiera społeczność LGBTQ+ w dążeniu do uzyskania równych praw, Ślązaków
w uznaniu języka i statusu mniejszości, osoby z niepełnosprawnościami w walce o godne życie. W ubiegłej kadencji stworzyła Parlamentarny Zespół Praw Dziecka, bo w tym obszarze jest bardzo dużo do zrobienia. Całe życie towarzyszy jej hasło „Kożdy inkszy, wszyjscy rōwni”.
Monika Rosa
Sejm RP

Od blisko 5 lat współpracuję z FDDS w Warszawie i telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Psycholożka o specjalności klinicznej. Ścieżkę zawodową rozpoczęła w Instytucie Psychologii Sportu Wojciech Herra w Warszawie, gdzie psychologia w sporcie stała się jej pasją.Prowadzi konsultuje i sesje wsparciowe z dziećmi, nastolatkami i rodzicami w Nowosądeckim Centrum Psychoterapii Psychodynamicznej.
Joanna Ruchała
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Ekspertka FDDS. Dr socjologii, przewodnicząca Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci, liderka ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez Przemocy. Wieloletnia prezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, do lutego 2024 r. W latach 1991-2007 wykładowczyni w Instytucie Nauk Społecznych UW. Założyła kwartalnik naukowy „Dziecko Krzywdzone. Teoria, Badania, Praktyka” i w latach 2002-2017 była jego redaktorka naczelną. Autorka i współautorka badań i publikacji na temat problemu krzywdzenia dzieci w Polsce. Członkini Rady ds. Kobiet przy Prezydencie m.st. Warszawy. Laureatka nagrody Polskiej Rady Biznesu w kategorii działalność społeczna oraz nagrody Bizneswoman za całokształt działań społecznych.
dr Monika Sajkowska
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Koordynatorka programu Standardy Ochrony Dzieci w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Wcześniej przez kilkanaście lat odpowiadała za ogólnopolskie programy edukacji filmowej, takie jak Filmoteka Szkolna i Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.
Agata Sotomska
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Socjolożka i prawniczka. Pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach dotyczących włączenia społecznego, wspierania dziecka i rodziny w środowisku lokalnym oraz zmian dotyczących społeczeństwa obywatelskiego. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce i Rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych i Sędziów Pokoju. Pełni funkcję redaktorki naczelnej czasopisma naukowego – „Dziecko Krzywdzone. Teoria. Badania. Praktyka”, którego wydawcą jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Jest ekspertką Instytutu Nowej Kultury i Przewodniczącą Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego.
dr hab. Magdalena Szafranek
Uniwersytet Warszawski, Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego

Specjalistka ds. badań, członkini działu badawczego w FDDS. Socjolożka, absolwentka Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół socjologii edukacji, trzeciego sektora, aktywności obywatelskiej oraz pomocy społecznej. W swoich doświadczeniach ma pracę społeczną na rzecz dzieci i młodzieży oraz uchodźców.
Justyna Szołajska
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Współzałożycielka i członkini zarządu Fundacji OFF school, współtwórczyni Domu Spokojnej Młodości, doradczyni zawodowa wspierająca młodzież w procesie rozwojowym i komunikacji z dorosłymi, interwentka kryzysowa.
Aga Święch
Fundacja OFF school

Wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom, ekspertka Europejskiej Sieci Barnahus (The Barnahus Network) zrzeszającej Centra Pomocy Dzieciom oparte na modelu Barnahus z całej Europy. Współautorka polskiego modelu Centrum Pomocy Dzieciom, a także programów edukacyjnych dotyczących ochrony dzieci przed krzywdzeniem. W FDDS odpowiada m.in. za koordynację i rozwój Sieci Centrów Pomocy Dzieciom.
Beata Wojtkowska
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Koordynator działu badawczego w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Doktor socjologii. Pracuje również na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych. Zaangażowany w szereg projektów badawczych odnoszących się do dobrostanu i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Jest autorem i współautorem szeregu publikacji dotyczących tych zagadnień. Członek kolegium redakcyjnego kwartalnika „Dziecko Krzywdzone” i komitetu organizacyjnego Konferencji “Dzieciństwo bez przemocy” (dawniej „Dziecko pokrzywdzone przestępstwem”).
dr Szymon Wójcik
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, UW

Psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, biotechnolożka. Prowadzi psychoterapię dorosłych, dzieci i młodzieży z wykorzystaniem podejść trzeciej fali CBT. Pasjonuje ją temat neuroróżnorodności – od ponad 10 lat pracuje z dziećmi i dorosłymi z ADHD oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Wspiera rodziców w pokonywaniu trudności wychowawczych. Jest współtwórczynią „Akademii Różnorodności”, gdzie szkoli profesjonalistów do pracy z osobami neuroróżnorodnymi. W pracy ceni metody oparte o dowody naukowe (EBM, evidence-based medicine).
Karolina Ziegart-Sadowska
Akademia Różnorodności, Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS

Specjalistka ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem w FDDS. Absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się diagnozą i terapią dzieci, młodzieży i dorosłych. Wydaje opinie psychologiczno-sądowe, prowadzi szkolenia z zakresu problematyki dziecka krzywdzonego. Posiada certyfikat PARPA specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz certyfikat superwizora ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia PTP. Wykłada na uczelniach wyższych.
Jolanta Zmarzlik
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Profesor w Zakładzie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Warszawskim. Wykorzystuje narzędzia semiotyki, by zrozumieć, jak za pomocą opowieści ludzie nadają sens rzeczywistości. Pracował w polskich i międzynarodowych projektach badawczych dotyczących wyobrażeń o relacji przeszłości i przyszłości oraz społecznego postrzegania regulacji i nowych technologii. Jest autorem kilku książek m.in. „Naprawić przyszłość”, regularnie publikuje też w „Tygodniku Powszechnym”. Tata trójki dzieci. Jak znajdzie chwilę, to dzieli się ciekawymi znaleziskami na blogu www.mitologiawspolczesna.pl.
dr hab. Marcin Napiórkowski
Uniwersytet Warszawski

Członkini zespołu działu badawczego FDDS. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Od ponad dekady związana zawodowo z trzecim sektorem. Koordynowała i zarządzała projektami z budżetu obywatelskiego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz międzynarodowego Programu LIFE. Od 2015 roku współwłaścicielka firmy edukacyjnej Totemownia.pl. W 2019 roku rozpoczęła pracę w w FDDS, gdzie koordynuje projekty. Od 2022 prowadzi szkolenia dla pracowników Blue Dots w Polsce, a od 2023 roku konsultuje Polityki ochrony dzieci w organizacjach pozarządowych.
Berenika Dąbrowska-Siuchno
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Prawniczka w Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Radczyni prawna, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Członkini Komisji ds. praw człowieka przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. Uczestniczka szkolenia organizowanego przez Bułgarską Fundację – Bulgarian Gender Research Foundation (BGRF) przy współpracy z Adwokatami z Minnesoty z zakresu praw kobiet oraz „TRACHILD” (dot. reprezentacji dzieci w postępowaniach sądowych).
Katarzyna Kłobukowska
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Rzeczniczka Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, gdzie odpowiada za relacje z mediami, a także budowanie wizerunku Fundacji oraz komunikację realizowanych inicjatyw, kampanii społecznych i programów edukacyjnych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku PR i marketing medialny, studiowała także na Uniwersytetach Stambulskim i Wiedeńskim. Pasjonatka CSR i strateżka komunikacji.
Przed dołączeniem do FDDS pracowała w agencji Weber Shandwick, realizując projekty dla kluczowych firm z sektora medycznego i FMCG. Specjalizowała się w tworzeniu kampanii społecznych i edukacyjnych, mając na swoim koncie unikatowe inicjatywy takie jak kampania „MAMY Czas na Zdrowie” dla marki Theraflu i Fundacji Share the Care oraz kampania „Zaawansowany Rak Piersi, Wiem Więcej” dla firmy Novartis. Te projekty przyczyniły się do zwiększenia świadomości Polaków na temat istotnych wyzwań społecznych.
Wiktoria Kinik
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Koordynatorka warszawskiego Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 10 lat pracuje w organizacjach pozarządowych, których misją jest wspieranie dzieci.
Anna Klepinowska
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Wiceprezeska Zarządu FDDS. Psycholożka. Absolwentka Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiowała także na Katolickim Uniwersytecie w Leuven w Belgii. W Fundacji odpowiada m.in. za strategię profilaktyki wykorzystywania seksualnego dzieci oraz zajmuje się projektami dotyczącymi praw dziecka i profilaktyki krzywdzenia dzieci. Prowadzi szkolenia dla profesjonalistów z zakresu zapobiegania przemocy i wykorzystywaniu. Jest autorką i współautorką kampanii, publikacji i programów szkoleniowych dotyczących przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci.
Marta Skierkowska
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Socjolożka, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista ds. badań w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół socjologii zdrowia i życia codziennego. Współpracuje także z młodzieżą i ich rodzicami, m.in. prowadząc warsztaty z zakresu rozwoju osobistego i szkolenia dla liderów.
Joanna Kopycka
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Ekspertka w zakresie SOD, członkini programy Standardy Ochrony Dzieci w FDDS. Socjolożka, psychotraumatolożka. Nauczycielka akademicka WUM. W latach 2002-2011 w Fundacji Rodzić po Ludzku tworzyła program rzecznictwa i monitoringu przestrzegania praw kobiet-pacjentek w opiece okołoporodowej. Autorka, współautorka i redaktorka licznych raportów, publikacji popularno-naukowych i naukowych, dotyczących przede wszystkim praw pacjenta, opieki okołoporodowej opartej na dowodach naukowych, samodzielności i niezależności zawodu położnej oraz ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Od 2017 r. w FDDS, kierowała programem wczesnej profilaktyki krzywdzenia dzieci oraz wspierania rodzicielstwa.
Urszula Kubicka-Kraszyńska
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Aktywista społeczny, ojciec czwórki dzieci, jedno z nich zmaga się z problemami psychicznymi. Jego wystąpienie na TEDx „Depresja to porywacz naszych dzieci” zostało umieszczone w zestawieniu najlepszych TED o zdrowiu.
W filmie dokumentalnym „Nic nie czuję” opowiada ze swoim dzieckiem o życiu w kryzysie.
Współpracował z instytucjami rządowymi i NGO’s przy pracach na temat reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Obecnie jest ekspertem przez doświadczenie w komisji zdrowia psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, członkiem zespołu ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, utworzonego przez Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak i UNICEF Poland oraz ambasadorem projektu „Młode Głowy” fundacji UNAWEZA.
Rafał Szymański
Aktywista społeczny zajmujący się problemami zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Socjolożka i neofilolożka, prezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. W FDDS odpowiada m.in. za badania, rzecznictwo i projekty współpracy. Przez wiele lat koordynowała wewnętrzną Politykę Ochrony Dzieci w fundacji, posiada wieloletnie doświadczenie we wspieraniu innych placówek w przygotowaniu i wdrożeniu standardów ochrony dzieci. Autorka licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu przeciwdziałania przemocy wobec dzieci.
Renata Szredzińska
Prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Adwokat, doktor nauk prawych, konsultant Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, certyfikowany specjalista i superwizor z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, członek GREVIO, autor komentarza do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, członek Rady Superwizorow przy IPZ, członek rady ds przeciwdziałania przemocy domowej przy dyrektorze KCPU
dr Grzegorz Wrona
Doktor nauk prawnych, adwokat

Ekspert w dziedzinie profilaktyki oraz bezpieczeństwa dzieci w internecie. Od 25 lat związany z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS), gdzie koordynuje działania na rzecz ochrony dzieci online. Współinicjator europejskiego programu Safer Internet w Polsce (2005). Autor pierwszej polskiej kampanii społecznej dotyczącej zagrożeń internetowych „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie” (2004). Inicjator wielu kampanii społecznych i programów edukacyjnych chroniących dzieci przed przemocą. Certyfikowany trener, propagator Domowych Zasad Ekranowych, autor serii książek dla dzieci „Sieciaki”.
Łukasz Wojtasik
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Psycholożka, seksuolożka kliniczna, adiunktka w Zakładzie Seksuologii Społecznej i Klinicznej na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół seksualności kobiet i różnorodności płciowej. Wykłada i prowadzi warsztaty na Studiach Podyplomowych Seksuologia Kliniczna – Opiniowanie, Edukacja, Terapia. Pracuje diagnostycznie i psychoterapeutycznie w Psychologiczno-Seksuologicznym Ośrodku Rozwoju i Terapii PORT w Poznaniu. Współprowadzi grupy wsparcia dla bliskich osób transpłciowych i niebinarnych.
Dr Marta Szymańska-Pytlińska
Psycholożka, seksuolożka kliniczna
Dane kontaktowe
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
ul. Mazowiecka 12/25
00-048 Warszawa
+48 22 616 02 68
konferencja@fdds.pl
Organizatorzy

